Co to jest mefedron?

To substancja zaliczana do grupy psychostymulantów, która zwykle ma postać proszku, kapsułek bądź kryształków. Jest to jeden z najsilniejszych stymulantów. Co trzeba o nim wiedzieć? Mefedron jest substancją psychoaktywną z grupy beta-ketonów, które działają pobudzająco na ośrodkowy układ nerwowy. Mefedron jest szczególnie niebezpieczny, ponieważ działa w sposób silnie euforyzujący i pobudzający, a także posiada ogromny potencjał uzależniający. Nawet jednorazowy kontakt z tą substancją może powodować uzależnienie.

Jak działa mefedron?

Środek ten podnosi ciśnienie tętnicze krwi, powoduje tachykardię, rozszerzenie źrenic, a w większych dawkach oszołomienie, tak zwany efekt klatkującego się obrazu. Niekiedy zażycie mefedronu sprawia, że użytkownik może na jakiś czas stracić zdolność do kontrolowania swojego zachowania. Przedawkowanie mefedronu stanowi poważne zagrożenie dla zdrowia i życia, ponieważ może prowadzić do śmierci, zawału serca lub udaru mózgu. Skutki uboczne działania mefedronu, które mogą pojawić się, gdy substancja zażywana jest przez dłuższy czas, to m. in. upośledzenie zdolności do zapamiętywania i uczenia się (pamięć krótkotrwała), zdolność długotrwałej koncentracji, negatywny wpływ na układ krwionośny, zniszczenie śluzówki nosa, pogorszony stan zębów, obniżenie nastroju. Efekty odstawienne to m. in. bardzo silne pragnienie przyjęcia kolejnej dawki substancji. Uzależniony może wówczas stwarzać zagrożenie dla siebie i otoczenia, ponieważ działa pod wpływem głodu mefedronowego.

Jaki jest status prawny tej substancji?

Mefedron był niegdyś dostępny w Internecie, od 2010 jest w Polsce nielegalny. Jego posiadanie lub sprzedaż to poważne przestępstwo.

Testy na obecność mefedronu

Jeżeli wiesz już, co to jest mefedron i jak działa, to jesteś w stanie rozpoznać wymienione objawy u bliskiej Ci osoby. By zweryfikować podejrzenia, warto wykonać test na obecność narkotyku w organizmie. Wiele sklepów internetowych, w tym na przykład Temptavit temptavit.pl, ma w swoim asortymencie wysokiej jakości produkty. Wystarczy zastosować się do wskazówek zawartych w instrukcji obsługi producenta i nanieść kilka kropel moczu na tester. Jeśli dana osoba przyjęła dawkę mefedronu stosunkowo niedawno, test to wykryje, ale należy zastrzec, że jeśli zażyła niewielką dawkę substancji już jakiś czas temu, tester może nie wykryć mefedronu w moczu badanego.
Zamów test na mefedron